Wszystko o słuchawkach
Kłaniam się nisko wszystkim czytelnikom TestHubowego forum. Podczas ostatniego inboxa prowadzący rzucili temat słuchawek do komputera i nie tylko. Jako ktoś, kto przesłuchał w swoim życiu kilkaset modeli słuchawek poczułem, że wrzucono kamień do mojego ogródka, więc spieszę z krótkim poradnikiem na temat wyboru słuchawek - mojej ulubionej grupy gadżetów.

Wybierając słuchawki należy podjąć decyzję, czy kupujemy sprzęt dokanałowy, nauszny czy wokółuszny. Te trzy nazwy należą do gatunku wszystkomówiących. Słuchawki dokanałowe wkładamy głęboko do kanału słuchowego, słuchawki nauszne zakładamy na uszy w taki sposób, że naciskają na małżowiny, w słuchawkach wokółusznych mieści się całe ucho, a gąbki dotykają głowy. Każdy rodzaj ma swoje wady i zalety a także zupełnie inne zastosowanie, jednak tutaj dużo by pisać. Napiszę tylko tyle, że słuchawki dokanałowe najlepiej sprawdzą się na zewnątrz, zwłaszcza gdy ktoś uprawia jakąś aktywność fizyczną, spaceruje czy korzysta z komunikacji publicznej, natomiast zupełnie nie nadają się do długich seansów z grami bądź muzyką. Nauszne są najbardziej uniwersalne, sprawdzą się zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, podczas długich i krótkich odsłuchów. Ich wadą jest to, że nie zapewniają właściwie żadnej izolacji, co utrudnia ich słuchanie w miejscach, w których znajdują się inni ludzie. Słuchawki wokółuszne są największe i teoretycznie najwygodniejsze, co nie zawsze pokrywa się w praktyce. Takie słuchawki świetnie nadają się do słuchania muzyki w domowym zaciszu, jednak w wielu z nich da się wyjść na zewnątrz nie wywołując uczucia politowania u przechodniów.
Przejdę teraz do opisania poszczególnych grup słuchawek. Każdą podzielę na półki cenowe i wskażę kilka modeli.

Słuchawki dokanałowe
Do 100zł

W tej cenie ze swojego doświadczenia najbardziej polecam Creative EP-630. Porządne, sprawdzone słuchawki o wielu świetnych recenzjach. Obok nich zaproponuję Sony MDR-EX50 jako przyjemnie, delikatnie grający model wraz z wersją EX100, dodatkowo wyposażoną w mikrofon i pilot do smartfona.

Do 200zł

Na tej półce cenowej rządzą i dzielą Chińczycy ze swoimi SoundMagic E10 oraz E10M (te drugie wyposażone w mikrofon). Rewelacyjna jakość i świetne brzmienie za niską cenę to wyznacznik tych słuchawek. Obok nich polecę dostępne w każdym sklepie typu MM czy Saturn Sennheiser CX300, a także modele szwedzkiej firmy JAYS z rodziny a-JAYS.

Do 500zł

To już konkretna półka cenowa. Znajdziemy tutaj legendarne słuchawki armaturowe (co to znaczy, z czym to się je polecam doczytać w internetach) Phonak Audeo PFE 022 oraz modele firmy Westone UM Pro 10 i TS1. Pierwsze słyną z krystalicznej jakości dźwięku, drugie z wyjątkowo równego brzmienia i solidnego wykonania, na czele z charakterystycznym, plecionym kablem.

Powyżej 500zł

Tutaj zdecydowanie polecam słuchawki customowe, które produkowane są na zamówienie indywidualne dla każdego kupującego. Są to już słuchawki, jakich na scenach całego świata używają artyści. Takie słuchawki będą pasować tylko do jednej, jedynej osoby - ich pierwszego właściciela, "dawcy" wycisku kanału słuchowego. W Polsce ich produkcją zajmuje się firma The Custom Art, którą bardzo serdecznie polecam.

Słuchawki nauszne

Nie będę tutaj robił rozgraniczenia cenowego, ponieważ wszystkie modele jakie chcę polecić mieszczą się w granicach 200zł. Są to używane przez Szafę KOSSy Porta Pro, Sennheisery PX100, a przede wszystkim model v-JAYS. Polecam zwłaszcza te ostatnie, które sam posiadam i jestem niesamowicie zadowolony. Jakość dźwięku dosłownie urywa cztery litery, mimo niskiej ceny. v-JAYS polecam KAŻDEMU, bo taka prawda, że każdemu kto szuka słuchawek nausznych się spodobają. Minusem jest to, że są to, jak chyba wszystkie nauszne, słuchawki otwarte, czyli nie izolują nas od świata, a światu pozwalają słuchać tego, co my słuchamy. Kolejny minus to ich trwałość...no, ale cóż...dla tego dźwięku wiele można wybaczyć.

Słuchawki wokółuszne

100zł i wzwyż

Tutaj polecę znany i lubiany model Sennheiser HD201, HD202 i niektóre modele Philipsa.

Okolice 200zł

Na tej półce cenowej znajdziemy bardzo basowe AKG K518DJ, które polecam do zastosowań zewnętrznych, jeśli ktoś nie lubi dokanałowych, przyjemnie i równo grające Sony ZX600, a jako wisienkę na torcie znakomite Creative Aurvana Live!, które za sprawą przetworników stosowanych na co dzień w słuchawkach Denon wartych kilka razy tyle, robią niesamowite ważenie. Polecam przeczytać ich recenzje - powiedzą i zachęcą zdecydowanie lepiej niż ja.

Okolice 400zł

Tutaj palma pierwszeństwa wędruje do amerykańskiej manufaktury Grado Labs, słynącej z produkcji igieł do gramofonów, a konkretnie do modelu Grado SR60i. Te słuchawki mogą się poszczycić bardzo czystym, zrównoważonym brzmieniem, w którym nie brakuje jednak przyjemności z słuchania. Kiedy trzeba grają spokojnie, a na żywszych utworach potrafią dać wiele przyjemności. Tutaj również zachęcam do poczytania recenzji.

Powyżej 500zł

W tej cenie najlepszym wyborem wydają się być Sennheisery Momentum oraz czołowe modele AKG.


Słuchawki bezprzewodowe

O nich nie piszę, ponieważ żadne nie zrobiły na mnie póki co dobrego wrażenia (Parrot Zik nie słuchałem). Tutaj proszę o to, by wypowiedział się ktoś, kto takie ma i może się wypowiedzieć. Wyjątek: Noontec Zoro Wireless - bardzo fajne słuchawki.

Beats Audio, SMS i inne wariactwa

Moim zdaniem to nie są słuchawki. Ich rolą jest wyłącznie marketing i zarabianie grubych pieniędzy za coś, co nie jest ich warte oprócz wyglądu. Brzmieniowo tragedia, tra-ge-dia, TRAGEDIA! Nikomu nie polecam, chyba, że chce wyrzucić niepotrzebnie ponad 1000zł. Z resztą, co innego można powiedzieć o słuchawkach, od których często tanie, chińskie podróby grają lepiej...

Gdzie kupować słuchawki

Zdecydowanie sklepy stacjonarne typu Media Markt, Saturn, Euro AGD, a obok nich sklepy prowadzone przez pasjonatów, takie jak mp3store, sonus mobile czy audiomagic. Kupując od zaufanego sprzedawcy unikniemy ryzyka kupienia podróbek, a słuchawki to towar podrabiany nader często, co widać zwłaszcza po allegro. Od siebie mogę zwłaszcza polecić sklep Audiomagic w Warszawie, ze względu na świetną obsługę, przebogaty wybór i możliwość przesłuchania właściwie wszystkiego, co mają.

To tyle mojego mini przewodnika po słuchawkach dla testhubowiczów. Wszelkie rozwinięcia, uzupełnienia, korekty mile widziane.

Dzięki za lekturę!


  PRZEJDŹ NA FORUM